تبلیغات
حقوق به زبان ساده، دکتر م.ح. آدینه وند - تقاضای طلاق از جانب مرد

جهت شادی روح پدرم می نویسم، اگر حوصله داشتید رحمتی بفرستید.
تاریخ:یکشنبه 1 آبان 1390-10:24 ب.ظ

تقاضای طلاق از جانب مرد

تقاضای طلاق از جانب مرد

مقدمه:

در ایران طلاق از حقوق مرد است و مرد هر زمان که دلش بخواهد می تواند زن را طلاق دهد. البته این امر بدان معنا نیست که حقوق زن نادیده گرفته شود بلکه ضمن طلاق، تمامی حقوق زن نیز محفوظ خواهد بود.

شیوه ی انجام کار:

1.   مرد دو سری کپی از تمام صفحات عقدنامه و شناسنامه ی خود را تهیه و برابر اصل کی کند. (برای شیوه ی برابر اصل کردن اینجا را کلیک کنید.)

2.   دو نسخه دادخواست به شرح نمونه ی ذیل بر روی فرم دادخواست تنظیم می کند.

3.   هر سری از کپی ها را ضمیمه ی هرکدام از دادخواست ها می نماید.

4.   به دادگاهی که عقد در آنجا ثبت شده است یا دادگاه محل اقامت زن که ویژه ی دعاوی خانوادگی است(اگر نیست دادگاه عمومی) مراجعه کند.

5.   دادخواست پس از پذیرش، توسط واحد ارجاع به یکی از شعب دادگاه ارجاع می گردد. پس از ثبت رایانه و ثبت شعبه، شماره ی پرونده ی خود را یادداشت کنید تا در مراجعات بعدی به آن اشاره نمایید.

6.   دفتر دادگاه وقت رسیدگی تعیین می کند. همانجا بمانید تا وقت رسیدگی به شما حضورا ابلاغ شود یا اینکه دادگاه را ترک کنید تا وقت رسیدگی به شما ابلاغ گردد.

7.   در روز رسیدگی، مرد کافیست که بگوید علاقه ای به ادامه ی زندگی با زن را ندارد و دادگاه موضوع را به داوری ارجاع می دهد.

8.   بهترین شیوه ی داوری، استفاده از همان واحد داوری مستقر در دادگاه است و طبق نمونه ی ذیل می توانید تقاضا کنید که داوری را به واحد داوری مستقر در دادگاه ارجاع دهند.

9.   داور، نظر  خود را مبنی بر عدم امکان زندگی صادر و به دادگاه ابلاغ می کند.

10.                     دادگاه حکم به عدم امکان سازش می دهد.

11.                     این حکم تا سه ماه اعتبار دارد که شما با مراجعه به یکی از دفاتر ثبت طلاق، آن را ثبت نمایید. چنانچه سه ماه بگذرد و شما  طلاق را ثبت نکنید، بی اعتبار میگردد و در صورت لزوم باید دوباره کل این سیکل را طی نمایید.

پرسش و پاسخ:

آیا به محض طلاق توسط مرد، باید مهریه و نفقه و سایر حقوق زن را پرداخت نماید؟ خیر، طلاق هیچ ربطی به حقوق مالی زن ندارد و زن می تواند جداگانه برای دریافت حقوق خود، دادخواست بدهد. مرد گرچه نسبت به این حقوق مالی، مدیون است ولی زن باید جداگانه دادخواست بابت هر کدام از حقوق خود، تقدیم دادگاه نماید.

 

شیوه ی مکاتبات:

نمونه ی دادخواست:

خواهان: نام و نام خانوادگی و نام پدر و سن و نشانی مرد. بهتر است موبایل خود را نیز بدهید تا از طریق اس ام اس اوقات به شما ابلاغ گردد.

خوانده: نام و نام خانوادگی و نام پدر و سن و نشانی زن

خواسته: صدور حکم به عدم امکان سازش (طلاق)

دلائل و منضمات: تصویر مصدق سند ازدواج، تصویر مصدق شناسنامه

 

متن: ریاست محترم دادگاه عمومی

سلام علیکم

احتراما به استحضار عالی می رساند اینجانب و خوانده، به تاریخ        /      /1380 به موجب سند نکاحیه ی پیوست، به عقد ازدواج دائم همدیگر درآمده ایم ولی اکنون به دلیل وجود برخی مسائل و مشکلات خانوادگی، امکان ادامه ی زندگی مشترکمان وجود ندارد. قابل ذکر است که حاصل این ازدواج یک دختر و یک پسر است. ) یا (فرزند مشترکی نداریم.) اکنون از دادگاه محترم، تقاضا دارد حکم به عدم امکان سازش صادر فرمایند.

با احترام

نام و نام خوانوادگی مرد

 

 

ارجاع داوری به واحد داوری

ریاست محترم شعبه     دادگاه عمومی

سلام علیکم

احتراما عطف به پرونده ی کلاسه ی              در خصوص تقاضای طلاق اینجانب (نام و نام خانوادگی مرد) که قرار ارجاع به داوری صادر گردیده است، خواهشمند است با توجه به اینکه از معرفی داور ناتوانم، اینجانب را به واحد داوری مستقر در دادگاه معرفی فرمایید.

با احترام

نام و نام خواندگی مرد

 

نوع مطلب : حقوق خانواده